Minister spraw wewnętrznych i administracji tydzień przed Świętem Policji wziął udział w uroczystościach 25-lecia CBŚP w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z udziałem byłych i obecnych pracowników i współpracowników Biura.
Centralne Biuro Śledcze Policji przez 25 lat działalności zmieniło walkę państwa polskiego z przestępczością zorganizowaną i stało się symbolem skuteczności państwa - ocenił w czwartek szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Podkreślił, że CBŚP, które przez pierwsze lata nosiło nazwę Centralnego Biura Śledczego, to "instytucja, która zmieniła walkę państwa polskiego z przestępczością zorganizowaną, stała się symbolem skuteczności państwa".
- Wiele osób pamięta lata 90., wzrost zagrożeń, wzrost przestępczości zorganizowanej, międzynarodowe gangi, też rodzinną przestępczość, też tu, na Śląsku, też w Warszawie i w innych miastach. Odpowiedzią naszego państwa były decyzje, które podjął ówczesny minister Marek Biernacki w rządzie premiera Jerzego Buzka - mówił Siemoniak.
Zaznaczył, że powstała wówczas specjalna struktura, do której poszli najbardziej zaangażowani, zmotywowani i świetnie przygotowani funkcjonariusze. W jego ocenie zmienili oni oblicze policji i oblicze walki z przestępczością, a jednocześnie samo Biuro wydało z siebie wielu wybitnych funkcjonariuszy.
- Ale najważniejsze sprawy są przed nami. Przestępczość znajduje coraz to nowe formy nieuczciwego działania, okradania. To kwestie narkotyków, handlu ludźmi, handlu bronią, zagrożeń, które się wiążą z tym, że niedaleko od granic Polski toczy się wojna. Więc Centralne Biuro Śledcze Policji ma wiele zadań, musi się wzmacniać, musi dostawać nowe narzędzia - podkreślił.
Zadeklarował, że rząd będzie się starał, aby służba policjantów była jak najbardziej wspierana przez państwo.
- To są też kwestie ostatnich decyzji dotyczących dodatków mieszkaniowych czy programu modernizacji służb MSWiA na lata 2026-29, gdzie największym beneficjentem będzie policja, jako największa służba - przypomniał.
Podał, że jeszcze w czwartek wieczorem wiceminister Wiesław Szczepański będzie prowadził rozmowy w Ministerstwie Finansów na temat szczegółów wartego 13 mld zł programu modernizacyjnego.
- Tu jest wiele do doprecyzowania i do dogadania, więc jak tylko będziemy mieli te sprawy uzgodnione, będziemy o nich informowali - zadeklarował.
Siemoniak wyraził "ogromne podziękowania" dla wszystkich funkcjonariuszek i funkcjonariuszy, którzy ciężką służbą narażają życie i zdrowie, służąc w Centralnym Biurze Śledczym Policji i w całej policji, wspierani przez pracowników cywilnych.
- To jedna z najcięższych służb państwowych i doceniajmy ją zawsze na każdym kroku - zaapelował.
Komendant główny policji nadinsp. Marek Boroń, który służył 15 lat w CBŚP, powiedział, że w tym roku m.in. 24 lipca minie 106. rocznica powołania policji, ale przypada też jubileusz 100-lecia powołania policji kobiecej oraz 25 lat od powołania Centralnego Biura Śledczego, wówczas Komendy Głównej Policji, a w 2014 r. Centralnego Biura Śledczego Policji.
- To wszystko się zmieniało. Wiemy, z czym musieliśmy się mierzyć w latach 90. Wyciągnęliśmy wnioski, zbudowaliśmy strukturę i poradziliśmy sobie w tamtych latach z przestępczością zorganizowaną. Dzisiaj w związku z tym, że świat się zmienia i mamy nowe wyzwania, przygotowujemy się właśnie na nie - podkreślił nadinsp. Boroń.
Mówił o wnioskach, które pozwalają walczyć z przestępczością ze wschodu, likwidować duże laboratoria narkotykowe, walczyć z aktami sabotażu i dywersji czy zatrzymywać osoby zagrażające bezpieczeństwu Polski. Zwrócił też uwagę na zagrożenia związane z falą migracji.
- Wcześniej na granicy wschodniej, dzisiaj jesteśmy też na granicy zachodniej; wspieramy Straż Graniczną, ale też wspieramy inne służby i dzielimy się doświadczeniem. Myślę, że codziennie państwo słyszycie i widzicie nasze zaangażowanie. Dziękuję wszystkim policjantom za zaangażowanie właśnie, za profesjonalizm i za to, że zawsze patrzą na człowieka i jemu służą - podkreślił nadinsp. Boroń.
Zaznaczył, że policja jest dla społeczeństwa.
- Naszym mottem jest: pomagamy i chronimy. Taką policję profesjonalną i dla człowieka cały czas budujemy przy wsparciu rządu, w związku z tymi nowymi świadczeniami, ale i przy modernizacji, która jest niezbędna do tego, żebyśmy mogli się jako formacja rozwijać. Planujemy duże zakupy, inwestujemy w nowe budynki, ale też nowe technologie - zapowiedział komendant główny. (PAP)
jms/ joz/ mhr/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz