Wytyczne Prokuratora Generalnego to reakcja na rosnącą liczbę przypadków agresji słownej i fizycznej wobec członków zespołów ratownictwa medycznego, pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych: dyspozytorów, pielęgniarek i lekarzy.
Sprawy dotyczące ataków na personel medyczny mają być rozpatrywane w trybie przyspieszonym - to główne założenie opublikowanych we wtorek wytycznych prokuratora generalnego Adama Bodnara.
- Bardzo mi zależało na powstaniu tych wytycznych. Zwłaszcza zależy mi na stosowaniu trybu przyspieszonego w przypadkach dotyczących ataków na ratowników medycznych - powiedział PAP prokurator generalny Adam Bodnar. - W ten sposób, dzięki sprawnemu działaniu policji, prokuratury i sądów, możemy przywracać poczucie sprawiedliwości - dodał.
We wtorkowym komunikacie Prokuratury Generalnej zwrócono uwagę, że pobicia, uszkodzenia ciała, gróźb karalnych i znieważenia dopuszczają się osoby, którym udzielana jest pomoc, członkowie rodzin, osoby z towarzystwa lub osoby postronne.
Wytyczne Prokuratora Generalnego nakazują, aby prokurator niezwłocznie z urzędu podejmował działania, aby zweryfikować informacje o takich zdarzeniach, a w razie potwierdzenia wszczynał postępowanie przygotowawcze.
Podkreślono, że bieżąca współpraca m.in. z policją ma zagwarantować przepływ informacji o wszczęciu postępowań dotyczących ataków na personel medyczny, a także o wydaniu postanowień o przedstawieniu zarzutów. Zaznaczono, że uzyskanie tych informacji przez prokuratora już na wczesnym etapie postępowania umożliwi sprawną i adekwatną reakcję, czyli m.in. ocenę przesłanek zastosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.
"Pozwoli to również na realizację głównego założenia wytycznych, jakim jest skuteczne i sprawne postawienie sprawców tej kategorii przestępstw przed wymiarem sprawiedliwości, poprzez rozpoznanie sprawy w trybie przyspieszonym" - zaznaczono w komunikacie.
W ocenie Prokuratora Generalnego obowiązujące instrumenty prawne dają podstawę do podjęcia sprawnej i skutecznej reakcji ze strony prokuratorów, czyli wykrycia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sprawców przestępstw skierowanych wobec osób udzielających świadczeń medycznych. Zaznaczono, że zadaniem prokuratorów jest wykorzystanie tych rozwiązań z najwyższym profesjonalizmem i zaangażowaniem, aby zapewnić sprawną reakcję prawno-karną połączoną z nieuchronną i sprawiedliwą karą.
Prokurator Generalny zwrócił uwagę na konieczność każdorazowej oceny, czy popełniony czyn miał charakter chuligański. Zaznaczył, że powinno to znaleźć odzwierciedlenie w składanych przez prokuratorów wnioskach o wymiar kary. "Sprawcy czynów popełnionych na szkodę osób udzielających świadczeń zdrowotnych powinni być traktowani z należytą surowością w zakresie wymierzanych kar" - zaznaczono.
Bodnar zwrócił także uwagę na niezbędność zabezpieczenia w pełni prawa pokrzywdzonych. Te działania to m.in. kierowanie do sądu wniosków o orzeczenie środków kompensacyjnych na rzecz pokrzywdzonych w postaci obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub nawiązki.
W wytycznych zaznaczono, że prokuratorzy powinni składać wnioski o podanie wyroków skazujących do publicznej wiadomości. "Ma to być wyraźny sygnał dla społeczeństwa, że agresja wobec osób niosących pomoc medyczną spotka się z nieuchronną karą" - wskazano.
Zgodnie z wytycznymi, w Prokuraturze Krajowej będą opracowywane coroczne sprawozdania ze ścigania przestępstw popełnionych na szkodę osób udzielających świadczeń zdrowotnych wraz z wnioskami co do sposobu ich realizacji.
Opracowanie "Wytycznych w sprawie prowadzenia postępowań o przestępstwa popełniane na szkodę osób udzielających świadczeń zdrowotnych, pierwszej pomocy, czynności ratunkowych, a także innych osób wykonujących obowiązki służbowe i zawodowe, które na mocy przepisów szczególnych korzystają z ochrony przewidzianej w kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych" poprzedzono analizą 432 postępowań przygotowawczych prowadzonych w prokuraturach w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.
Treść wytycznych oparto na wynikach konsultacji prokuratorów ze środowiskiem ratowników medycznych i z przedstawicielami Naczelnej Izby Lekarskiej.(PAP)
kno/ agz/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz