Zamknij

Niemal 1/4 Polaków uważa, że za 15 lat wynajem będzie główną formą użytkowania auta

09:42, 06.07.2025 Aktualizacja: 09:49, 06.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Jak wskazano w raporcie, z badania Santander Consumer Multirent wynika, że 88 proc. Polaków ma samochód w gospodarstwie domowym, w tym 83 proc. zakupiło go za gotówkę lub na kredyt, 9 proc. skorzystało z leasingu, a 1 proc. zdecydowało się na wynajem długoterminowy. Dane uwzględniają wszystkich użytkowników samochodów - zarówno aut prywatnych, jak i firmowych, posiadaczy aut nowych oraz używanych.

O tym, że za 10-15 lat wynajem będzie w Polsce przeważającą formą korzystania z samochodu przekonanych jest 23 proc. Polaków - wynika z raportu Santander Consumer Multirent. W ocenie 13 proc. przyszłością mobilności jest carsharing, z kolei 40 proc. uważa, że nadal dominować będzie posiadanie auta.

"Statystyki rynkowe pokazują jednak, że leasing coraz bardziej zyskuje na popularności - obecnie udział leasingowanych samochodów we wszystkich rejestracjach nowych pojazdów stanowi ponad 30 proc." - wskazano w opracowaniu.

Na finansowanie zakupu auta gotówką lub kredytem najczęściej decydują się seniorzy - 87 proc. użytkowników w tej grupie wiekowej, a najrzadziej czterdziestolatkowie - 75 proc. Użytkownicy należący do tej grupy wiekowej najczęściej korzystają też z leasingu - 15 proc.

Najrzadziej wskazywaną formą finansowania samochodu jest wynajem auta, z którego korzysta 1 proc. wszystkich użytkowników. Wynajem najbardziej popularny jest wśród najmłodszych w wieku 18-29 lat, wśród których korzysta z niego 3 proc. W grupie pięćdziesięciolatków jest ich 1 proc.

12 proc. badanych przyznało, że w ogóle nie ma w gospodarstwie domowym dostępu do samochodu. W tej grupie wyraźnie przeważają kobiety - 17 proc. wobec 7 proc. mężczyzn.

Wyniki badania wskazują, że auto na własność wciąż pozostaje najczęściej wybieranym środkiem transportu, takiej odpowiedzi udzieliło 77 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu uplasował się transport publiczny, na którego w pierwszej kolejności korzysta 35 proc., a na trzecim - taksówki i aplikacje przewozowe, które wskazało 6 proc. uczestników badania. Samochód w leasingu wybiera 4 proc. badanych, natomiast auto na wynajem długo lub krótkoterminowy - 1 proc.

"Wyniki naszego badania pokazują wyraźne różnice w preferencjach dotyczących wybieranych środków transportu. Jedną z najciekawszych jest znacząca przewaga kobiet nad mężczyznami w grupie wybierających transport publiczny - aż 44 proc. pań w porównaniu do 25 proc. panów. Widoczne są także interesujące zależności wiekowe i demograficzne. Posiadanie samochodu na własność dominuje wśród seniorów (82 proc.), mieszkańców wsi (83 proc.) i małych miast (82 proc.), a transport publiczny jest najczęściej wybierany wśród trzydziestolatków (44 proc.) i dwudziestolatków (42 proc.) oraz mieszkańców dużych miast (56 proc.)" - wskazała Anna Fidowicz z Santander Consumer Multirent.

W ocenie autorów raportu, zmiany na rynku motoryzacyjnym skłaniają do wyciągnięcia wniosków na temat przyszłego podejścia Polaków do posiadania samochodu. "Tylko 40 proc. ankietowanych uważa, że za 10-15 lat w Polsce wciąż będzie przeważać posiadanie auta na własność, zakupionego za gotówkę lub kredyt. Mimo że badani korzystający z wynajmu długo lub krótkoterminowego stanowią 1-procentowy odsetek, to aż 23 proc. wszystkich ankietowanych uważa, że to właśnie wynajem będzie w Polsce przeważającą formą mobilności za 10-15 lat. 13 proc. uważa natomiast, że przyszłością motoryzacji jest carsharing i auta +na minuty+. Z kolei 25 proc. nie potrafi jednoznacznie określić, jak ich zdaniem ukształtuje się przyszłe podejście do posiadania samochodu" - zauważyli.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 2-7 czerwca 2025 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków. (PAP)

gkc/ mick/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%