Zamknij

Warszawa: rozpoczął się Wyższy Kurs Ochrony Ludności

15:41, 28.04.2025 Aktualizacja: 15:45, 28.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Szkolenie potrwa trzy dni i będzie dotyczyło m.in. kierowania bezpieczeństwem, systemu ochrony ludności i obrony cywilnej i dobrych praktyk.

W Akademii Pożarniczej w Warszawie rozpoczął się w poniedziałek Wyższy Kurs Ochrony Ludności dla wojewodów i marszałków województw. Szkolenie związane jest z wdrażaniem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

W oficjalnym rozpoczęciu kursu udział wzięli minister spraw wewnętrznych i administracji i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz i komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek.

"Uznaliśmy, że potrzeba twardego działania, twardych zasad, że wszyscy muszą mieć po prostu pewien poziom wiedzy, żeby działać" - powiedział Siemoniak. Dodał, że szkolenie to wyciągnięcie wniosków z ostatniej powodzi, kiedy marszałkowie włączyli się w działanie.

Minister poinformował, że do tej pory przeszkolonych zostało 332 starostów, w tym kilkudziesięciu prezydentów miast na prawach powiatu, a teraz przyszedł czas na wojewodów i marszałków województw.

"W ostatni piątek Rządowy Zespół Ochrony Ludności zaakceptował Program Ochrony Ludności. To jest dokument, który wypracowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej" - dodał Siemoniak. Według ministra, dokument ten ma być przyjęty przez Radę Ministrów w ciągu najbliższych tygodni.

Szkolenie ma wymiar teoretyczny i praktyczny. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach, podczas których przeanalizują rzeczywiste scenariusze kryzysowe. Kursanci poznają zagadnienia związane m.in. z krajowymi i międzynarodowymi regulacjami prawnymi, funkcjonowaniem państwa w sytuacjach zagrożenia, systemami ostrzegania i alarmowania. Tematami szkolenia będą również organizacja ewakuacji i działań ratowniczych, współpraca cywilno-wojskową i koordynacja działań.

Podstawą szkoleń jest rozporządzenie MSWiA z 6 lutego 2025 r. w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia.

1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Regulacja umożliwia powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.

Ustawa określa m.in. zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej; zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach; zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony, zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.

Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na już istniejących strukturach. Chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (szczególnie Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych), struktur zarządzania kryzysowego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych i organizacji pozarządowych. To również przygotowanie organów administracji publicznej do realizacji przewidzianych zadań. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiedzialny za koordynację funkcjonowania systemu ochrony ludności na poziomie centralnym. W tym zakresie - zgodnie z ustawą - otrzyma wsparcie Rządowego Zespołu Ochrony Ludności.(PAP)

kpr/ mbed/ agz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%