Zamknij

Do 5 maja zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego

06:58, 24.04.2025 Aktualizacja: 12:53, 24.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić najpóźniej do 5 maja komisarzowi wyborczemu. Z tego uprawienia skorzystać mogą wyborcy z niepełnosprawnością, bądź wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

Do 5 maja wyborcy z niepełnosprawnością, lub którzy najpóźniej w dniu głosowania w wyborach prezydenckich ukończą 60 lat, mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego. Wtedy też mija termin zgłaszania zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego przez tych wyborców.

Głosować korespondencyjnie można jedynie w kraju. Taki wniosek wyborca może złożyć ustnie, pisemnie z własnoręcznym podpisem, drogą elektroniczną lub telefonicznie w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz m.in. wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie. Do wniosku należy dołączyć kopię organu właściwego do orzekania o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

W przypadku składania wniosku ustnego, wyborca z niepełnosprawnością musi dostarczyć orzeczenie do urzędu gminy.

Nie później niż na sześć dni przed dniem głosowania wnioskujący wyborca powinien otrzymać pakiet wyborczy dostarczony mu do rąk własnych przez przedstawiciela Poczty Polskiej. W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a, jeżeli wyborca zażądał jej przesłania.

Głosować w ten sposób można również w przypadku ewentualnej II tury wyborów, która, jeśli będzie konieczna, odbędzie się 1 czerwca. Jeżeli wyborca nie zgłosił takiego zamiaru w I turze głosowania, to termin na zgłoszenie go w przypadku II tury upływa 22 maja, czyli 10 dni przed dniem ponownego głosowania. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującej komisarza wyborczego.

Również 5 maja mija termin zgłaszania wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców z niepełnosprawnością bądź wyborców, który do dnia głosowania włącznie ukończyli 60 lat.

Prawo to przysługuje w gminie, w której w dniu wyborów nie działa gminny przewóz pasażerski. W takich warunkach określonym wyborcom przysługuje prawo do transportu do miejsca zamieszkania. Prawo to przysługuje również w przypadku ewentualnego ponownego głosowania - drugiej tury. Jeżeli wyborca nie wnioskował o bezpłatny transport przed I turą - a chce skorzystać z tego uprawnienia podczas II tury wyborów - będzie mógł zgłosić wójtowi taki zamiar najwcześniej w dniu po pierwszym głosowaniu (czyli 19 maja), a najpóźniej w piątym dniu przed dniem ponownego głosowania.

Informacja o organizacji w gminach bezpłatnego przewozu pasażerskiego zostanie podana do publicznej wiadomości do 8 maja. Wyborcy zgłaszający zamiar skorzystania z tego prawa powinni do 15 maja otrzymać informację o godzinie transportu w dniu głosowania.

Wyborca może zrezygnować z transportu do lokalu i transportu powrotnego, lub tylko z transportu powrotnego. Termin na złożenie wójtowi takiej rezygnacji upływa 16 maja w przypadku I tury wyborów, a w przypadku ew. II tury - 30 maja. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy urzędu gminy.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku. Ewentualna II tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. (PAP)

nl/ mrr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%