Sylwestrowy patrol tworzą wolontariusze z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals oddział w Warszawie i Służby Ratownictwa Specjalnego Animal Rescue. W akcję włączyło się stołeczne schronisko dla zwierząt Na Paluchu oraz Ekopatrol Straży Miejskiej.
W noc sylwestrową wolontariusze będą szukali zbłąkanych zwierząt zarówno w Warszawie i na terenie gmin ościennych. Sylwestrowy Patrol Animalsów pomoże zwierzętom przestraszonym wybuchami petard i fajerwerków.
"Robimy tak naprawdę to, co robimy zawsze, czyli pomagamy zwierzętom zbłąkanym czy potrąconym, ale kładziemy większy nacisk na naszą obecność w terenie" - powiedział w rozmowie z PAP prezes SRS Animal Rescue Dawid Fabjański. Dodał, że w tym roku "animalsi" będą mieli w gotowości cztery samochody z obsadą minimalnie dwóch osób.
Fabjański wyjaśnił, że mniejszy problem z zagubionymi zwierzętami jest w Warszawie czy dużych miastach, które mają straż miejską i Ekopatrol, ale problem jest w gminach ościennych. "My pomagamy sprawdzić czip i szukamy właściciela, a także jeśli zwierzę jest ranne udzielamy mu pomocy i zawozimy do lecznicy" - wyjaśnił.
Zaznaczył, że jeszcze jest czas, jeśli np. pies się stresuje, iść do lekarza weterynarii po pomoc. Należy też pozwolić zwierzęciu schować się w miejscu, w którym chce, zasłonić okna i np. głośniej włączyć telewizor lub radio. Zwierzęta domowe są przyzwyczajone do tych dźwięków i nie zwrócą uwagi, że jest głośniej, a może to spowodować, że nie usłyszą wybuchów petard i fajerwerków. Z psami trzeba wyjść wcześniej. Podkreślił, że bardzo ważną rzeczą jest czipowanie zwierząt, a także wyposażanie ich w adresatki. Kluczową rzeczą jest też to, by czip był zarejestrowany, żeby dane były aktualne (szczególnie numer telefonu) i niezastrzeżone w bazie.
Zaapelował, by odpalać fajerwerki o północy w noc sylwestrową, a nie kilka godzin wcześniej czy później. "Będzie to trwać około 10 minut. To czas kiedy zwierzęta wytrzymają bez problemu" - dodał.
W przypadku znalezienia zagubionego, rannego, przestraszonego zwierzaka należy skontaktować się z numerem interwencyjnym OTOZ723 300 200, numerem interwencyjnym ARP 792 112 222, numerem interwencyjnym schroniska Na Paluchu 22 846 02 36 w. 1 lub w granicach miasta ze strażą miejską 986.
Jeśli w gminie nie ma straży miejskiej, kontakty do lekarzy weterynarii, schronisk czy organizacji zajmujących się pomocą zwierzętom, mają komisariaty policji. Ewentualnie w sytuacji kryzysowej można dzwonić na numer alarmowy 112.
W Warszawie dyżur będzie trwał od godziny 18.00 (31 grudnia) do 3.00 rano (1 stycznia). Sylwestrowy patrol działa też przez cała noc w województwie pomorskim. (PAP)
mas/ agz/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz