Zamknij

Wiceszef MSWiA: o tworzeniu nowych posterunków policji będzie decydowała analiza bezpieczeństwa

12:02, 23.05.2024 PAP Aktualizacja: 12:52, 23.05.2024
Skomentuj PAP PAP

W latach 2008-2015 scentralizowano struktury policji i zlikwidowano część posterunków. Zamknięto 477 spośród 815. Na koniec 2015 roku zostało ich 397. W 2016 r. rozpoczęto proces odtwarzania posterunków.

W zakresie tworzenia nowych posterunków policji będzie decydowało nie tylko zapotrzebowanie społeczne, ale bardzo obiektywna analiza bezpieczeństwa - mówił w czwartek w Sejmie wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że źle działające posterunki, które odtworzono za czasów PiS nie będą likwidowane, zaś naprawiane.

W kwietniu opublikowano raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym podkreślono, że proces reaktywacji posterunków policji przeprowadzony był bez należytego nadzoru. Nie przeprowadzono również analiz czy utworzenie posterunków przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa na danym terenie.

Odnosząc się do tej kwestii wiceszef MSWiA Czesław Mroczek podkreślił, że resort z zadowoleniem przyjmuje ustalenia NIK. "Przyjmujemy wszystkie wnioski, które NIK sformułowała, w szczególności te, dotyczące tego, by podstawą decyzji o odtwarzaniu posterunków były względy merytoryczne, w szczególności analiza bezpieczeństwa (...), a nie względy propagandowe interesu partyjnego" - mówił Mroczek.

"Nie będziemy w sposób oczywisty likwidować tych źle działających posterunków, które zostały odtworzone. Będziemy te źle działające posterunki wzmacniać, będziemy naprawiać ich funkcjonowanie" - zapewnił.

Mroczek podkreślił, że skuteczne funkcjonowanie tych komisariatów jest możliwe tylko wtedy, kiedy obsada etatowa będzie wystarczająca. "To nie mogą być posterunki, jak niektóre odtwarzano w obsadzie pięcioosobowej" - podkreślił.

Zaznaczył, że w zakresie tworzenia nowych posterunków policji będzie decydowało nie tylko zapotrzebowanie społeczne ale bardzo obiektywna analiza bezpieczeństwa. Dodał, że "tego do tej pory nie robiono i efektem są skutki opisane przez NIK".

NIK skontrolowała Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendę Główną Policji, pięć komend wojewódzkich i dziesięć komend powiatowych lub miejskich Policji. Okres objęty kontrolą to 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2023 r.

Z raportu NIK wynika m.in., że proces reaktywacji posterunków nie był rzetelnie zaplanowany i realizowany. "Nie wypracowano jego spójnej koncepcji, ani obiektywnych kryteriów pozwalających na ocenę zasadności otwierania posterunków oraz ich optymalnych lokalizacji. Kluczowym czynnikiem decydującym o strukturze i dyslokacji sił policyjnych były subiektywne oczekiwania społeczne, wyrażane w niektórych przypadkach nawet przez pojedyncze osoby" - napisano w raporcie.

W raporcie podkreślono, że Komendant Główny Policji oraz nadzorujący go minister SWiA podejmując decyzje o reaktywacji posterunków policji "nie opierali się na obiektywnych i racjonalnych przesłankach dotyczących stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na danym terenie". "Ponadto, pomimo wydatkowania na ten cel ponad 107 mln zł, nie przeprowadzili analizy, czy podjęte przez nich działania przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa obywateli lub chociaż usprawniły realizację zadań przez Policję" - podkreślono.

Z dokumentacji z badań, sporządzonej dla 31 nowo otwartych posterunków wynika, że zawarte w analizach parametry nie wskazywały jednoznacznie na potrzebę utworzenia posterunku policji. "Wnioski o odtworzenie posterunków były pozytywnie rozpatrywane, pomimo że ze sporządzonych analiz bezpieczeństwa nie wynikały w sposób jednoznaczny negatywne tendencje występujące od momentu likwidacji posterunku. Niektóre dane wskazywały wręcz na poprawę stanu bezpieczeństwa na danym terenie" - stwierdziła NIK.

W dwóch przypadkach wnioski o utworzenie posterunku zostały zaakceptowane przez kierownictwo KGP pomimo kilkukrotnie wyrażonej, negatywnej opinii właściwych komendantów powiatowych. W raporcie zauważono, że w przypadku czterech z dziesięciu objętych kontrolą odtworzonych posterunków, przeprowadzone przez NIK analizy wykazały pogorszenie się niektórych kluczowych wskaźników sprawności działania policji na terenie działania nowych posterunków.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%