Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/videos/77691/ oraz: https://wideo.pap.pl/videos/77692/ ( w wersji surowej do edycji).
Ratownicy TOPR ogłosili w czwartek, po raz pierwszy w tym sezonie, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m. - podali ratownicy z Zakopanego. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
"Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym, w nielicznych miejscach, na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - podano w komunikacie ratowników TOPR.
Na Kasprowym Wierchu leży już kilkanaście cm śniegu, a temperatury na szczytach spadły do ok. -10 stopni C.
Jak informują tatrzańscy ratownicy, opady śniegu połączone z silnym wiatrem spowodowały nagromadzenie przewianego śniegu w formacjach wklęsłych, żlebach i pod skalnymi ścianami. Miejsca, w których nagromadził się śnieg, należy uznać za niebezpieczne - szczególnie te o podłożu trawiastym. Śnieg jest bardzo słabo związany z podłożem.
Tatrzański Park Narodowy podaje, że warunki do uprawiania turystyki są trudne. Na wielu szlakach jest bardzo ślisko - zalega na nich cienka warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia - również na popularnej drodze do Morskiego Oka.
Wybierając się w wyższe partie Tatr, należy posiadać zimowy sprzęt turystyczny: raki, czekan, kask i lawinowe ABC - to jest detektor, sondę i łopatkę.
Zagrożenie lawinowe jest definiowane w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Pierwszy stopień oznacza, że zagrożenie jest nieznaczne. Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane. Trzeci stopień - znaczne, a czwarty duże zagrożenie. Piąty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, może wystąpić, np. w Alpach, w terenach, gdzie zagrożone są osiedla czy drogi, a lawina może dokonać katastrofalnych zniszczeń sięgając dna dolin. (PAP)
szb/ mark/ mow/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz