Zamknij

Andrusiewicz: dostęp do karty pacjenta ma lekarz prowadzący, ratownik i lekarz wskazany przez pacjentkę

13:40, 13.06.2022 PAP Aktualizacja: 13:43, 13.06.2022
Skomentuj PAP PAP

Wojciech Andrusiewicz pytany w poniedziałek w "Studiu PAP" o tak zwany rejestr ciąż odpowiedział, że każdy, kto przeczytał rozporządzenie, wie, że nie ma takiego rejestru i nie jest on planowany.

Dostęp do karty pacjenta ma lekarz prowadzący, ratownik w przypadku zagrożenia życia i lekarz wskazany każdorazowo przez pacjentkę - wyjaśniał w PAP.pl rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, pytany o tzw. rejestr ciąż.

"Pamiętajmy, że ciąża to jest taki stan, w którym wielu rzeczy nie można, nawet pod kątem medycznym" - powiedział, dodając, że chodzi m.in. o leki, których nie można stosować lub zabiegi, których nie można przeprowadzać.

Ocenił, że jeżeli do karty pacjenta kobiety zostanie dodana pozycja ciąża, to w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia ratownik medyczny będzie wiedział jak działać. To ma, jak podkreślił, pomóc pacjentowi pod kątem bezpieczeństwa.

"Dostęp do tej karty pacjenta tak naprawdę ma lekarz prowadzący, ratownik w przypadku zagrożenia życia oraz lekarz wskazany każdorazowo przez pacjentkę" - przekazał rzecznik MZ.

Zaznaczył, że pomysł wpisania do karty pacjenta pozycji takich jak ciąża powstał w Unii Europejskiej w 2013 r. "W tej chwili jest procedowane rozporządzenie Komisji Europejskiej, które wprowadzi obligatoryjność kart pacjenta i tych wskazanych pozycji jak np. grupa krwi czy ciąża" - wyjaśnił.

Rozporządzenie zostało podpisane przez ministra zdrowia na początku czerwca. Celem rozporządzenia jest doprecyzowanie szczegółowego zakresu danych dotyczących zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz zasad ich przekazywania.

Zdaniem MZ zmiany przełożą na zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej. Wśród danych, które tam się pojawią, są m.in. dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane o wyrobach medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej i informacja o ciąży.

Resort zdrowia zaznaczył, że poszerzenie zakresu danych raportowanych w ramach Systemu Informacji Medycznej to wynik zaleceń wypracowanych przez zespół, który został powołany przez Komisję Europejską.

Cały wywiad jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1246911,rzecznik-mz-o-przypadku-malpiej-ospy-w-polsce-zupelnie-inne-zagrozenie. (PAP)

Autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Anna Nartowska

ak/ an/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%