Zamknij
REKLAMA

Śląskie: rozpoczęło się badanie działania metrolinii ZTM

18:41, 13.09.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Dotąd, w trzech etapach 8 maja, 3 lipca i 7 sierpnia br., wprowadzono 10 metrolinii. Według wcześniejszych zapowiedzi do końca br. takich linii - oznaczonych literą M oraz liczbą - ma być 31. Wraz z uruchomieniem nowych połączeń zapowiadano, że ich funkcjonowanie ma być badane pod kątem potrzeb pasażerów - na tej podstawie co pół roku wprowadzane mają być ew. zmiany.

Od poniedziałku Zarząd Transportu Metropolitalnego, organizujący komunikację miejską na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, rozpoczął zbieranie opinii pasażerów i mieszkańców nt. działania uruchamianych od wiosny br. własnych linii autobusowych, tzw. metrolinii.

Jak wynika z informacji przekazanych w poniedziałek przez biuro prasowe GZM, po czterech miesiącach od uruchomienia pierwszych metrolinii Metropolia chce zasięgnąć opinii na ich temat. W tym celu powstała ankieta, którą można wypełniać do 3 października br., a dzięki której możliwe ma być lepsze dopasowanie systemu transportu zbiorowego ZTM do potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Ankieta na stronie metropoliagzm.pl/ankieta umożliwia zrealizowanie konsultacji społecznych z uwzględnieniem aspektu przestrzennego. Uczestnicy mogą zaznaczać miejsca, między którymi się przemieszczają, a także przystanki i linie autobusowe. W ten sposób mogą ocenić m.in. czas przejazdu, wygodę korzystania z transportu zbiorowego czy jakość oczekiwania na przesiadkę.

Organizacja transportu publicznego to zadanie własne miast i gmin, w obrębie GZM przekazane przez samorządy członkowskie zrzeszającej je Metropolii. Utrzymywane jest ze składki zmiennej opłacanej co roku przez gminy oraz z biletów. Finansowane bezpośrednio przez GZM linie metropolitalne mają być jedną z pierwszych zmian układu komunikacji publicznej w Metropolii.

W kontekście systemu linii metropolitalnych przedstawiciele GZM i ZTM przypominali, że głównym ich celem jest utworzenie Kolei Metropolitalnej, która ma stanowić trzon transportu publicznego w regionie. Dlatego metrolinie traktowane są nie jako konkurencja, ale jako dopełnienie połączeń kolejowych - do czasu osiągnięcia w połączeniach kolejowych równych i częstych taktów.

Przewidziano uruchamianie metrolinii w trzech fazach. Pierwsze z nich mają obsługiwać duże miasta, a co za tym idzie duże potoki pasażerskie. To uruchomione w pierwszym etapie linie M1 (Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice), M2 (Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza), M4 (Sosnowiec, Katowice), M18 (Gliwice, Gierałtowice, Mikołów, Tychy), M24 (Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze) i zmodyfikowana linia lotniskowa AP (Katowice, Port Lotniczy).

W kolejnej fazie na ulice mają wyjeżdżać autobusy linii, których główną rolą będzie integracja obszarów Metropolii. Na końcu uruchamiane mają być linie, których celem będzie zwiększenie dostępności komunikacyjnej na obszarze GZM. Metrolinie mają kursować niemal przez całą dobą z regularną, a w godzinach szczytu porannego i popołudniowego zwiększoną częstotliwością.

Zdecydowano, że koszt przejazdu jest standardowy, jak dla pozostałych połączeń, zgodnie z taryfą. Wszystkie metrolinie obsługiwane mają być pojazdami o wysokim standardzie i niskiej emisji spalin. Obecnie zakładane jest uruchomienie 22 linii o charakterze metropolitalnym-szybkim i dziewięciu linii dowozowo-odwozowych.

Autobusy metrolinii w ciągu roku w dni robocze mają realizować ponad 500 tys. połączeń, a w soboty oraz w niedziele i święta ok. 80 tys. kursów. Oznacza to dołączenie do systemu transportu publicznego w GZM ok. 2,1 tys. kursów dziennie w dni robocze, pracy przewozowej na poziomie 18,5 mln wozokilometrów, a także nakłady szacowane na 136 mln zł.

ZTM jest jednostką budżetową GZM i jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz 15 kolejnych z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na ok. 7 tys. przystanków. W 2019 r. pokonały ponad 100 mln km, obsługując ok. 250 mln przejazdów.(PAP)

autor: Mateusz Babak

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%