Zamknij
REKLAMA

Skuteczne zwalczanie barszczu Sosnowskiego

23:18, 10.05.2019 | .
Skomentuj
REKLAMA

Już od trzech lat miasto Zawiercie prowadzi działania mające na celu zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Roślina ta jest niebezpieczna dla ludzi i zwierząt ze względu na bardzo silne właściwości parzące. Rozprzestrzenia się szczególnie na terenach, na których zaniechano użytkowania rolniczego. Największe zagrożenie stwarzają jej skupiska występujące w pasach dróg, ścieżek rowerowych oraz terenów rekreacyjnych. W celu poprawy skuteczności zwalczania barszczu na terenach leśnych Gmina Zawiercie podpisała porozumienie o współpracy z Nadleśnictwem Olkusz.

Działania prowadzone będą w trzech etapach.

W pierwszym etapie pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Nieruchomości, Gospodarki Miejskiej i Transportu, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Marciszowie przeprowadzili inwentaryzację miejsc, w których barszcz Sosnowskiego występuje.

Drugi etap, to zwalczanie rośliny występującej na terenach należących do miasta przy pomocy specjalistycznych preparatów chemicznych. Opryski przeprowadzane są przez przeszkolonych strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej z Bzowa, Marciszowa i Żerkowic. Odbywać się będą na przestrzeni miesięcy maj – czerwiec, a powtórzone zostaną w miesiącu sierpniu.

Trzeci etap będzie polegał na dokonaniu oceny skuteczności działań i sporządzeniu dokumentacji fotograficznej. Będzie ona bazą porównawczą do inwentaryzacji, która zostanie przeprowadzona w roku 2020.

Apelujemy do mieszkańców, którzy zauważą ogniska występowania barszczu Sosnowskiego o zgłaszanie tego bezpośrednio do Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Wystarczy zadzwonić pod całodobowy numer 326721824, bądź numer alarmowy 986.

Jednocześnie przypominamy wszystkim, którzy we własnym zakresie usuwają barszcz Sosnowskiego, że przy jego zwalczaniu wymagane są szczególne środki ostrożności. Żadna część ciała nie może być narażona na bezpośredni kontakt z rośliną. Konieczne jest zakładanie kombinezonów, rękawic i okularów ochronnych.

[UM Zawiercie]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA