Zamknij
REKLAMA

Kto kocha statystykę?

13:41, 06.04.2019 | .
REKLAMA
Skomentuj

Julia Zielińska i Filip Opiła z klasy 3 „a” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu zajęli II miejsce w części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego. Konkurs organizowany jest przez Eurostat we współpracy ze urzędami statystycznymi z 15 europejskich państw i ma na celu popularyzację statystyki wśród uczniów oraz  zainteresowanie nauczycieli nowoczesną edukacją w zakresie korzystania z danych statystycznych. W Polsce do konkursu zaprosił uczniów Główny Urząd Statystyczny.

Na pierwszym etapie zadanie uczniów polegało na rozwiązaniu trzech testów. Pierwszy z nich dotyczył podstawowych pojęć statystycznych, interpretacji wykresów, podstaw rachunku prawdopodobieństwa. Drugi sprawdzał umiejętności korzystania z oficjalnych danych statystycznych, publikowanych np. na stronie www.stat.gov.pl, Eurostatu. W trzecim teście należało odpowiedzieć na pytania dotyczące treści interaktywnej publikacji „Gospodarka europejska od początku tysiąclecia”.

Drugi etap konkursu, do którego zakwalifikowali się uczniowie z „jedynki”, polegał na analizie obszernego zbioru danych udostępnionych przez organizatora. Uczniowie kolejno: formułowali cele analizy, dobierali metody analizy danych, przeprowadzali obliczenia, wyciągali wnioski na podstawie przeprowadzonej analizy i sporządzali raport prezentujący uzyskane wyniki. Ocenie podlegała wartość merytoryczna raportu, czytelność i precyzja przekazu. Dodatkowe punkty można było uzyskać za estetykę całej pracy. Uczniowie przy tworzeniu raportu posłużyli się arkuszem kalkulacyjnym a potrzebną grafikę, która nadała ich pracy indywidualny charakter, stworzyli sami.

Uroczysta gala konkursu miała miejsce 1-2 kwietnia w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS w Jachrance. Towarzyszyły jej warsztaty statystyczne, zajęcia integracyjne i kreatywne. Uczestniczył w nich tylko Filip. W imieniu dwuosobowej drużyny Alfa odebrał nagrodę i nominację do części europejskiej konkursu. Julia w tym czasie odbierała gratulacje z rąk Śląskiego Kuratora Oświaty za tytuł laureata uzyskany w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z języka polskiego.

Przygoda, a może miłość do statystyki Julii i Filipa rozpoczęła się jeszcze w drugiej klasie gimnazjalnej. To właśnie ta dwójka uczniów w ubiegłorocznej edycji tego konkursu zajęła I miejsce w części krajowej a III w europejskiej. Dziś już inaczej patrzą na liczby i są świadomi roli statystyki publicznej w różnych aspektach życia społecznego.

[UM Zawiercie]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zawiercie365.pl | Prawa zastrzeżone