Zamknij
REKLAMA

Działania "antysmogowe" Straży Miejskiej

22:43, 01.03.2019 | .
REKLAMA
Skomentuj

Pomimo nieustannie powtarzanych apeli, wciąż znajdują się osoby wrzucające do domowych pieców odpady. Są wśród nich plastikowe butelki, foliowe torby, opakowania po chemikaliach, papier pokryty farbą drukarską, lakierowane drewno, stare ubrania i buty. Dym, który powstaje przy spalaniu takich przedmiotów, jest bardzo niebezpieczny i szkodliwy dla naszego zdrowia.

Funkcjonariusze zawierciańskiej Straży Miejskiej w 2018 roku przeprowadzili 118 kontroli przydomowych palenisk, pod kątem spalania w nich odpadów lub substancji zabronionych takich jak: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %, biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %. Również mieszkańcy coraz częściej reagują na widoczne i wyczuwalne przypadki zatruwania powietrza, co widać w zwiększającej się liczbie przyjmowanych interwencji przez Straż Miejską.

Pragnąc wyposażyć funkcjonariuszy straży w skuteczne narzędzia do walki ze smogiem Prezydent Miasta Zawiercie podjął decyzję o zawarciu umowy z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym Sp. z o.o. z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju na badanie próbek odpadów paleniskowych (popiołów). W ramach umowy Laboratorium wyposażyło Straż Miejską w certyfikowane pojemniki na pobrane próbki oraz zobowiązało się do ich przebadania i wydania ekspertyzy, co do zawartości popiołu.

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze realizuje kompleksowe i akredytowane badania odpadów paleniskowych (żużli i popiołów) w celu poznania ich składu oraz określenia występowania ewentualnych zanieczyszczeń. Na podstawie wykonanych badań Laboratorium sporządza ekspertyzę określającą jednoznacznie czy doszło do termicznego spalania substancji niedozwolonych w postaci śmieci, odpadów, itp.

Jak przebiega kontrola? Jeśli funkcjonariusze uznają, że są podstawy do podjęcia interwencji, wchodzą na teren nieruchomości. Posesje prywatne można kontrolować w godzinach 6-22, natomiast podmioty prowadzące działalność gospodarczą przez całą dobę. Strażnicy posiadają imienne upoważnienia Prezydenta Miasta Zawiercie do prowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska przed odpadami. Kontrolowane są wyłącznie pomieszczenia, w którym jest piec lub urządzenie grzewcze oraz miejsca składowanie opału. Funkcjonariusze otwierają piec i patrzą czy nie ma w nim na przykład resztek plastikowych butelek albo metalowych elementów, które zostają po spaleniu opon. Przebieg kontroli dokumentują. Wykonują zdjęcia i spisują protokół w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich dostaje właściciel lub administrator nieruchomości. W przypadku, gdy zachodzą uzasadnione podejrzenia, że w palenisku spalane były śmieci, bądź odpady, a właściciel pieca nie przyznaje się do winy funkcjonariusze pobiorą próbkę popiołu do pojemnika. Pojemnik zostanie zaplombowany, opisany, a następnie przesłany celem przebadania próbki do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego.

Warto zaznaczyć, że sankcjami może też skutkować próba nie wpuszczenia na teren posesji upoważnionych do kontroli strażników. Artykuł 225 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) mówi on bowiem, że „kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”.

[UM Zawiercie]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zawiercie365.pl | Prawa zastrzeżone